X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

آتش ستیزان(ایمنی وآتش نشانی)

آتشکوب چیست:


وسیله ای است تقریبا به اندازه و شکل بیل کارگری دارایدسته ای از جنس چوب و یک قسمت لاستیکی که از یک نوع لاستیک ضخیم به شکل بریده بریده ساخته شده است که قابلیت حمل و کارکردن بوسیله یک شخص را دارد و یکی از مهمترین ابزارها برای خاموش کردن حریقهای کوچک و متوسط مخصوصا در مراتع درجه پایین است.

بازدهی و قابلیت خاموش کردن آتش توسط این وسیله با درجه انبوهی و تراکم جنگل و مرتع رابطه عکس دارد بعبارتی هر چه جنگا یا مرتع انبوهتر و متراکمتر باشد در نتیجه آتشسوزی بزرگتر شده و قدرت آتشکوب کمتر میشود اما در مراتع و جنگلهایی مشابه جنگلهای غرب ایران -بانه- که تراکم و انبوهی زیاد نداشته و صعب العبور هستند بهترین وسیله برای انجام واکنش و مهار و کنترل سریع آتشسوزی است تا از وسیع شدن آن جلوگیری شد. تصاویر زیر شکل و اندازه آتشکوب را کاملتر نشان میدهد ضمنا عکسها مربوط به خودم می باشند و عکس کامل را درج ننموده ام چون هدف اشنایی با آتشکوب است.

عکسها مربوط به آتشسوزی در قبرستان سلیمان بگ در سال 88 می باشند که باوجود انبوه بودن پوشش کف و وجود درختچه ها و بوته های زیاد در سریعترین وقت ممکن با همین آتشکوبها مهار و خاموش شد - به دلیل وجود نیروی انسانی به اندازه کافی و تحویل آتشکوب به افراد زمان مهار حریق بسیار مناسب و سریع بود- قسمت پلاستیکی آتشکوب بصورت پره پره می باشد همچنین بسیار منعطف و کمی سنگین می باشد و براحتی هم اتش نمیگیرد -در حد تایر ماشین- همین خصوصیات باعث شده حتی در زمینهای سنگلاخی هم بخوبی جواب بدهد و با هر ضربه به آتش باعث میشود کانون آتش از هم گسیخته شود و براحتی خاموش گردد و در عین حال دسته بلند آن باعث می شود که فرد مهار کننده آتش از گرما دور بوده و راحتی کارش را انجام دهد. امیدوارم مطلب امروز مناسب  و بدردبخور بوده باشد.

جای تحقیق و انجام کارهای کارشناسی بر روی آتشکوبها وجود دارد و می توان آنها را ارتقا داده و کمی آنها را سبکتر هم کرد تا قدرت مانور با آنها بیشتر شده و شخص بتواند در یک سیکل زمانی مشخص و با صرف یک نیروی مشخص قسمت بیشتر از اتش را مهار نماید.

منبع:وبلگ دوستداران جنگل وطبیعت